Kalp yetersizliği ile yaşamak

Kalp yetersizliği, kalbin vücudun ihtiyacını sağlayacak kadar kanı pompalayamaması sonucu akciğerlerde ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimiyle seyreden ciddi kronik bir hastalıktır. İnsidansı giderek artmaktadır ve hastaneye sık yatışların en büyük sebeplerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kalp yetersizliği hastası vardır.

Kalp yetersizliği gelişme riski, kalp damar hastalığı (mesela kalp krizi geçirmiş olmak), hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalığı(myokardit, kardiyomiyopatiler) veya doğumsal kalp hastalığı gibi durumlarda artar. Kalp yetersizliğin en sık sebebi kalp krizidir. Koroner arterlerde gelişen bu olay kalpte kalıcı hasar oluşturabilir ve kişinin ileriki yaşamında kalp yetmezliği gelişebilir.  Yine hipertansiyon da sık sebeplerden bir tanesidir. Hipertansiyon uzun süre kontrolsüz devam ederse kalp kaslarında kalınlaşma ve sonrasında da kalpte gevşeme bozukluğu oluşturarak kalp yetmezliğine ilerleyebilir.

Kalp yetersizliği zamanla yavaş ilerleyen ve kötüleşme eğilimi gösteren kronik ve ciddi bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşam süresini kısaltır.  Hastalığın uygun ve düzenli tedavisi hem yaşam kalitesini hem de yaşam süresini artırır.

Kalp, kasılma gücünün bir bölümünü kaybettiyse ve yeterince kasılamıyorsa, dokuların ihtiyaç duyduğu miktarda kanı pompalayamaz. Kalp yeterince boşalamıyor ve gevşeyemiyor ise kalbe giren kan miktarı azalır, dolayısıyla kalpten pompalanan kan miktarı da azalmış olur. Doku ve organlara yeterli kan gönderilememesine bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, efor kapasitesinde azalma, akciğerler ve vücutta sıvı birikimi sonucu nefes darlığı, bacaklarda, karında, vücutta şişme gibi yakınmalar ortaya çıkar.

Kalp yetersizliği belirtileri, istrahatte veya eforla nefes darlığı, gece uyurken nefes darlığı olması,  bacaklarda ve ayak bileklerinde ödem, geçmeyen öksürük,  çabuk yorulma, halsizlik,  baş dönmesi, bayılma, kilo artışı, bağırsaklarda ödeme bağlı olarak kronik kabızlık ve nabız artışı olabilir. Özelikle geceleri nefes darlığı, akciğerlerde sıvı birikimini düşündürür ve ciddi bir durum olduğunu gösterir.  Kalp yetersizliği olanlarda depresyon, huzursuzluk ve sıkıntı hissi de çok yaygındır.

Çoğu hastada kalp yetersizliği semptomları kontrol altına alınabilir. Bunun için dikkat edilecek önemli hususlar;

Doktorunuzun reçetelediği tüm ilaçları düzenli ve zamanında kullanın

Fiziksel aktivitenizi düzenli yapın

Tuz tüketiminizi azaltın

Sigara ve alkolden uzak durun

Kilolu iseniz kilo verin

Günlük kilo takibi yapın

Ödem geliştiğinde veya nefes darlığınız arttığında doktorunuza başvurun

 

Kalp yetersizliği tanısı sadece bir kardiyoloji hekimi tarafından konulabilir. Hekim, tanıyı doğrulamak için bir takım testler yapar. Bu testlerin çoğu basit ve ağrısızdır. Bu testlerden en sık kullanılanı ekokardiyografidir (kalp ultrasonu). Kalbin ekokardiyografik incelemesi ile kalp boşlukları, kalp duvarları ve kalp kapakları hakkında bilgi edinilebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.